لزوم رعایت اصول حقوق اداری در اقدامات، تصمیمات و مصوبات اداری هیات مدیره کانون های وکلا


امروز پنج شنبه, 02 خرداد 1398 - Thu 05 23 2019
لزوم رعایت اصول حقوق اداری در اقدامات، تصمیمات و مصوبات اداری هیات مدیره کانون های وکلا«لزوم رعایت اصول حقوق اداری در اقدامات، تصمیمات و مصوبات اداری هیات مدیره کانون های وکلا»

به قلم جواد فرازمهر - وکیل پایه یک دادگستری


از آنجائیکه بخش زیادی از اقدامات و تصمیمات نهاد کانون وکلا جنبه اداری دارد لزوم تبعیت آن، از اصول حقوق اداری مدرن، استاندارد و مطرح در نظام های حقوق اداری پیشرفته دنیا بر هیچ کسی پوشیده نیست. رعایت این اصول به این دلیل از اهمیت برخوردار است که هر چقدر این اصول در تصمیمات اتخاذی رعایت گردد به همان اندازه هم قدرت مقامات تصمیم گیرنده کنترل و حقوق اعضا بیشتر تضمین خواهد شد. لذا این اصول جهت آشنایی اختصارا اعلام می گردد:
1- رعایت اصل حاکمیت قانون در تصمیمات اتخاذی و مستدل و مستند بودن این تصمیمات
2- اصل تکریم ارباب رجوع و رفتار مناسب و احترام آمیز با آنها
3- رعایت اصل پاسخگویی و ممنوعیت تاخیر در پاسخگویی
4- اصل برابری و منع تبعیض بین اعضا و اجرای قانون بدون استثنا و تبعیض
5- رعایت اصل محرمانه بودن داده های شخصی و رعایت حریم خصوصی اعضا
6- رعایت اصل دسترسی اعضا به اطلاعات اداری
7- اصل شفافیت و حذف تشریفات زائد
8- اصل اطلاع رسانی الکترونیکی
9- اصل حق اعتراض و شکایت نسبت به تصمیمات
10- رعایت اصل انصاف در اتخاذ تصمیمات اداری
11- اصل مشارکت دادن اعضا در تصمیم گیری ها
12- اصل برخورداری از ثبات در اتخاذ تصمیمات و انتظارات مشروع: این اصل جزو مدرنترین اصول مطرح بوده که مقامات تصمیم گیرنده را از اتخاذ هر نوع تصمیم ناگهانی و غافلگیرانه منع می کند. نمود این اصل، در مصوبات هیات مدیره کانون های وکلا را چنین می توان تفسیر نمود که مقامات تصمیم گیرنده نهاد وکالت، نباید مصوباتی را که چندین سال به طور ثابت اجرایی گردیده است و انتظارات مشروع برای اعضا ایجاد شده و اعضا بر مبنای این مصوبات اقدام به برنامه ریزی کاری یا غیر کاری نموده اند بدون اطلاع قبلی، به یکباره دگرگون نموده و تغییر فاحش با تصمیمات قبلی ایجاد نمایند که در صورت تحقق، اعضای کانون بر مبنای اصل انتظارات مشروع در صورت بروز خسارت، مجوز مطالبه خسارات وارده را پیدا خواهند نمود.
نتیجتا صرف نظر از اینکه متاسفانه هنوز این اصول در ادارات دولتی کشوری آنطور که شایسته است نهادینه نگردیده است، پیشنهاد می گردد نهادهای تصمیم گیرنده کانون های وکلای دادگستری من جمله کانون وکلای آذربایجان غربی در ادوار آتی به منظور تضمین هر چه بیشتر حقوق اعضای خود، رعایت این اصول را به عنوان نهادی تخصصی، حرفه ای و قانونمدار سر لوحه خود قرار دهد. امید است مطالب ارائه شده مفید واقع گردد.


1387 - 1396 © تمامی حقـوق این تارنما متعلق به کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی می باشد .

ورود یا عضویت

مجوز استفاده از قالب خبری ورزشی رسا برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .