کتاب


امروز جمعه, 28 تیر 1398 - Fri 07 19 2019
برگزاری مسابقه کتابخوانی - کانون قزوین

برگزاری مسابقه کتابخوانی

آخرین ویرایش در تاریخ شنبه, 19 مهر 1393 05:53

تعداد بازدید: 3568

حقوق اساسی یا اصول مشروطیت

در سیر تاریخی «اندیشه امروز ایران» و انتشار انتقادی متون، رساله حقوق اساسی یا اصول مشروطیت یکی از رسالاتی است که در تاریخ قانون خواهی ایرانیان و مشروطه‌طلبان از جایگاه خاصی برخوردار است؛ منصور السلطنه عدل که خود دانش‌آموخته‌ی حقوق در اروپا و متصدی چندین مقام قضایی بوده، در این رساله اصول پایه‌ای و اولیه‌ی مشروطیت را با موادی از قانون اساسی تازه‌تأسیس ایران تطبیق داده و متنی قابل توجه به‌وجود آورده است.

رویداد مشروطیت با تمامی خواسته‌ها و کنش‌ها، در صدد ایجاد نظام حقوقی نوینی بوده که در آن حق طبیعی انسان‌ها به رسمیت شناخته شود، امور قضایی انتظام گیرد، قواعد و قوانینی عرفی و موضوعه پایه‌ی محاکم و قضاوت قرار داده شود؛ تأسیس پارلمان و تدوین قانون اساسی در گسست از حقوق سنتی و راهسپاری به دادگستری مدرن که حوزه‌ی شخصی را به رسمیت می‌شناخت و حوزه‌ی عمومی را منتظم می‌کرد، شکل گرفت و ایران‌زمین به زمره‌ی ممالک دارای قانون و کنستی‌توسیون وارد شد. سیر قانون‌خواهی که پیش از استقرار مشروطیت و با تأسی به ترقی جوامع انسانی در میان برخی از فرهیختگان ایرانی آغاز شده بود، در زمینه‌های اجرایی به برپایی مجلس شورای ملی منجر شد و در عرصه‌های نظری، ادبیات حقوقی را به زبان فارسی و ذهنیت ایرانیان وارد ساخت؛ رساله‌هایی از ملکم‌خان ناظم‌الدوله، مستشارالدوله‌ی تبریزی، پیش‌نویس نخستین قانون اساسی ایران در زمان ناصرالدین‌ شاه و تأملاتی که دیگر مدرن‌اندیشان در حقوق جدید داشتند.

آخرین ویرایش در تاریخ شنبه, 09 دی 1391 06:59

تعداد بازدید: 4805

ادامه مطلب: حقوق اساسی یا اصول مشروطیت

روشهای وصول مطالبات معوق بانکی

حقوق بانکی - روشهای وصول مطالبات معوق بانکی


نوشته علی نجفی   -   کارشناس حقوقی بانک

انتشارات ققنوس    

قیمت ۱۵.۰۰۰ ریال

آخرین ویرایش در تاریخ شنبه, 09 دی 1391 06:57

تعداد بازدید: 7929

ادامه مطلب: روشهای وصول مطالبات معوق بانکی

مجله آموزه های حقوقی - شماره 13

شماره سیزدهم مجله تخصصی آموزه‌های حقوقی با هشت مقاله حقوقی در دسترس علاقه مندان مباحث تخصصی حقوقی قرار گرفته است .


«حواله کیفری (بررسی کیفر جرم موضوع ماده 516ق.م.1.)»، «پیشگیری در نظریه های جرم شناسی و گستره محدودیت‌های آن»، «حق برخورداری متهم از وکیل مدافع در مرحله تحقیقات مقدماتی»، «بررسی شرط عندالاستطاعه در مهریه»، «ارزش مرزبانی؛ جغرافیا و امنیت در اسلام و جمهوری اسلامی ایران»، «بازگشت مداخله نظام کیفری در قبال بزهکاری اطفال و نوجوانان در انگلستان»، «مقایسه جایگاه دادگاه و داوری در حل اختلافات تجاری بین المللی» و «حمایت از کپی رایت در حقوق کیفری» عناوین مقاله های این شماره است.

در مقاله اول با توضیحات کلی راجع به انواع عنصر قانونی به تحلیل اشکالات ضمانت اجرای ماده 516 از قانون مجازات اسلامی پرداخته شده که در آن تعیین کیفر به ماده قبلی آن و قانون خارجی حواله شده است.

آخرین ویرایش در تاریخ شنبه, 09 دی 1391 06:55

تعداد بازدید: 5796

ادامه مطلب: مجله آموزه های حقوقی - شماره 13

بررسی تطبیقی خسارت عدم‌النفع با رویکرد امام(ره)

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، روش تحقیق و اسلوب تنظیم مطالب این کتاب به صورت تطبیقی است و به همین دلیل، تطبیق دیدگاه فقه‌ مذاهب چهارگانه و امامیه با محور دیدگاه امام خمینی (ره) مدنظر نگارنده بوده است.


عدم‌النفع در لغت به معنای سود نبردن و افزوده نشدن بر دارایی است که فقها و حقوق‌دانان عدم‌النفع را به معنای منع از نفع می‌دانند.

کتاب حاضر شامل پنج فصل است که در آن علاوه بر تاریخچه فقهی و حقوقی عدم‌النفع بررسی می‌شود، موضوعاتی مانند کلیات و اقسام عدم‌النفع نیز بیان شده است.

آخرین ویرایش در تاریخ شنبه, 09 دی 1391 06:53

تعداد بازدید: 4687

ادامه مطلب: بررسی تطبیقی خسارت عدم‌النفع با رویکرد امام(ره)


1387 - 1396 © تمامی حقـوق این تارنما متعلق به کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی می باشد .

ورود یا عضویت

مجوز استفاده از قالب خبری ورزشی رسا برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .