مجله آموزه های حقوقی - شماره 13


امروز پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1398 - Thu 04 25 2019
مجله آموزه های حقوقی - شماره 13

شماره سیزدهم مجله تخصصی آموزه‌های حقوقی با هشت مقاله حقوقی در دسترس علاقه مندان مباحث تخصصی حقوقی قرار گرفته است .


«حواله کیفری (بررسی کیفر جرم موضوع ماده 516ق.م.1.)»، «پیشگیری در نظریه های جرم شناسی و گستره محدودیت‌های آن»، «حق برخورداری متهم از وکیل مدافع در مرحله تحقیقات مقدماتی»، «بررسی شرط عندالاستطاعه در مهریه»، «ارزش مرزبانی؛ جغرافیا و امنیت در اسلام و جمهوری اسلامی ایران»، «بازگشت مداخله نظام کیفری در قبال بزهکاری اطفال و نوجوانان در انگلستان»، «مقایسه جایگاه دادگاه و داوری در حل اختلافات تجاری بین المللی» و «حمایت از کپی رایت در حقوق کیفری» عناوین مقاله های این شماره است.

در مقاله اول با توضیحات کلی راجع به انواع عنصر قانونی به تحلیل اشکالات ضمانت اجرای ماده 516 از قانون مجازات اسلامی پرداخته شده که در آن تعیین کیفر به ماده قبلی آن و قانون خارجی حواله شده است.

نوع جرایم، گونه بزهکاران، شیوه های مورد استفاده در پیشگیری، هزینه های به کارگیری تدابیر پیشگیرانه مختلف و حقوق و آزادیهای فردی از جمله محدودیتهایی محسوب می شود که در دومین مقاله به طور جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است.

در نوشتار سوم با تکیه بر معیارهای دادرسی عادلانه و اسناد مهم حقوق بشری، رویکرد قانونگذاری ایران در خصوص حق برخورداری متهم از معاضدت وکیل مدافع در مرحله تحقیقات مقدماتی، ارزیابی شده است.

 مقاله چهارم به بررسی صحت شرط عندالاستطاعه در عقد ازدواج پرداخته است.

با وجود بحثهای مربوط به جهانی شدن، که به طور طبیعی باید از اهمیت سرزمین و مرزهای جغرافیایی در مناسبات دهکده جهانی می کاست، جهانی شدن برخی مسایل از جمله تروریسم، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و سایر جرایم سازمان یافته، توجه به سرزمین و قلمرو سرزمینی را برخلاف انتظار افزایش داده است. نویسنده مقاله «ارزش مرزبانی؛ جغرافیا و امنیت در اسلام و جمهوری اسلامی ایران» به این موضوع پرداخته است.

در مقاله بازگشت مداخله نظام کیفری در قبال بزهکاری اطفال و نوجوانان در انگلستان، با مروری بر برخوردهای خفیف کیفری با کودکان بزهکار، این قرار با ویژگیهای خاص آن که حاکی از برخورد سختگیرانه با بزهکاری اطفال است، بررسی شده است.

مقایسه جایگاه دادگاه و داوری عنوان مقاله بعدی است. نویسنده در پاسخ به اینکه صالحیت دادگاه و داوری کدام اصل و کدام فرع است، سه نظریه صلاحیت انحصاری دادگاه، صلاحیت انحصاری داوری در شرایط خاص و صلاحیت نسبی دادگاه و داوری را مطرح کرده و بیان می کند که امروزه نظریه سوم طرفداران بیشتری دارد.

در آخرین مقاله سعی بر آن است تا با بررسی قوانین کیفری در زمینه کپی رایت به شناخت مؤلفه های سازنده حمایت کیفری و همچنین نوع ابزارهای قهر آمیز برای ناقضان کپی رایت مطرح شده و نقایص آن تحلیل شود.»

سیزدهمین شماره نشریه آموزه های حقوقی به صاحب امتیازی دانشگاه علوم اسلامی رضوی و مدیر مسئولی محمد باقر فرزانه در 182 صفحه به انتشار رسیده است


1387 - 1396 © تمامی حقـوق این تارنما متعلق به کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی می باشد .

ورود یا عضویت

مجوز استفاده از قالب خبری ورزشی رسا برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .