✅نهاد داوری یکی از قدیمی ترین روش های جایگزین حل و فصل اختلافات است که در حقوق موضوعه فعلی، قانونگذار عملا آن را به رسمیت شناخته است .اما علیرغم وجود قوانین مربوطه به لحاظ عدم آشنایی کافی جامعه امروزی با این نهاد ،استقبال خوبی از آن به عمل نیامده بود؛
کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی همگام با سایر کانون ها اقدام به شناسایی خلأ موجود در استان نموده و بر آن شد تا با تأسیس مرکز داوری و آموزش و ترویج این نهادبتواند گامی موثر در حل این معضل برداشته باشد ، که با همت پیشکسوتان این عرصه مرکز داوری با تصویب اساسنامه آن توسط هیئت مدیره محترم وقت کانون در تاریخ٩٣/٠٢/٢١ تأسیس گردید .
✅مرکز داوری کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی تنها مرکزی رسیدگی تخصصی به کلیه اختلافات اشخاص در استان می باشد .یکی از ویژگی‌های نهاد داوری در مقایسه با رسیدگی قضایی تخصصی بودن رسیدگی است که این مرکز پس از برگزاری دوره‌های آموزشی داوری لازم به حقوقدانان خصوصا وکلای عضو کانون ، لیست داوران متخصص در هر موضوع را به تفکیک وبر اساس سوابق علمی و عملی تهیه نموده و در اختلافات ارجاعی به این مرکز طرفین داوری آزادانه با توجه به موضوع اختلاف داور خود را از لیست داوران متخصص همان موضوع انتخاب می نمایند.

✅تعداد داوران این مرکز اکنون به بیش از ۴۰ نفررسیده که علاوه بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه وکالت و تخصص لازم در یکی از موضوعات معنونه ،می بایست فاقد سابقه محکومیت انتظامی بوده و از حسن شهرت نیز برخوردار باشندکه این شاخص ها سبب گردیده این مرکز به عنوان یکی از معتبرترین و قابل اعتماد ترین مراکز داوری در استان تبدیل شود.
✅حق الزحمه داوری در این مرکز در مقایسه با سایر مراکز داوری بطور قابل توجهی کمتر می‌باشد بطوریکه دعاوی از قبیل فسخ و بطلان و تحویل و تنظیم سند که در سایر مراکز بر اساس قیمت ملک حق الزحمه را دریافت می‌کنند در این مرکز این موضوعات غیر مالی محسوب حق الزحمه بسیار کمتری دریافت میگردد.

✅ مزایای مرکز داوری کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی

١-در صورت حدوث اختلاف مستقیما به مرکز داوری مراجعه و در پیچ و خم تعیین داور و ارسال اظهار نامه و دادخواست تعیین سرداور نخواهید بود
٢-قواعد و آیین رسیدگی دارد و داوران درگیر مسائل اداری(ابلاغ-هزینه ها و..) نمیشوند
٣-لیست داوران متخصص و معتمد دارد و طرفین با اراده خود می‌توانند داور خود را انتخاب کنند
۴-با کمترین هزینه و کمترین زمان ممکن رسیدگی می‌کند (در داوری موردی داور می‌تواند حق الزحمه بیشتری تقاضا نماید )
۵-آرای صادره از مرکز داوری اصولاً بلحاظ حرفه ای بودن مرکز از استحکام و اعتبار بیشتری در مراجع قضایی برخوردارند.
۶- در جهت برخورداری از مزایای مرکز داوری کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی کافیست شرط داوری این مرکز را در قراردادهای خود درج نمایید.

« کلیه اختلافات و دعاوی راجع به این قرارداد یا ناشی از آن مانند انعقاد، اعتبار، فسخ، تفسیر، نقض و اجرای آن به مرکز داوری کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی ارجاع می گردد تا مطابق اساسنامه و آیین داوری و سایر قواعد آن مرکز به صورت قطعی و لازم الاجراء حل و فصل گردد. داور علاوه بر مقررات حاکم، عرف ذیربط را نیز مراعات خواهد نمود. این شرط داوری موافقت نامه ای مستقل از قرارداد اصلی تلقی می شود و در هر حال لازم الرعایه می باشد. »